Sezama sēklu eļļa       Nopirkt šeit

Sezama sēklu eļļa Sezama augs Sesamum indicum ir līdz 2 m augsts viengadīgs augs, kas ir viens no pirmajiem cilvēku kultivētajiem eļļas ieguves augiem, un, kura nosaukums ir saglabājies modernajā valodā no senās Ēģiptiešu valodas vārda „sesemt”. Kaut arī auga dzimtene ir Āfrika, tas jau ļoti sen ir izplatījies arī Indijas teritorijā. Sezams ir visbiežāk izmantotā garšviela Dienvidāzijas, centrālās Āzijas un Orientālajā kulinārijā.

Sezama augam rudenī ienākas mazas sēklu pogaļas, kas nogatavojušās, atsprāgst vaļā un izbārsta sezama sēkliņas. No šejienes arī cēlies slavenais izsauciens: „Sezam atveries!” Katrā mazajā galviņā ir daudz mazu sēkliņu, kas var būt baltas, dzeltenas, brūnas vai melnas, atkarībā no sezama šķirnes. Sēkliņām ir izteikta riekstu smarža, kas parasti tiek pastiprināta, sēklas grauzdējot. Tā kā sezama sēklu ievākšana ir vēl arvien tīrs roku darbs, jo spontānā pogaļu atvēršanās neļauj šo augu ievākt pa tiešo no lauka, sezama sēklas un eļļa ir relatīvi dārgs, lokāls produkts.

Uzmanību! Ja Jums ir alerģija pret sezama sēklām, arī sezama eļļa var izraisīt alerģisku reakciju!

Sezama sēklu eļļa garšai

Sezama sēklu eļļas var būt dažādas to garšas, krāsas un ieguves procesa ziņā. Auksti spiesta sezama sēklu eļļa ir gaiši dzeltenā krāsā un ar maigu specifisko sezama sēklu aromātu un garšu. Biežāk izplatīta ir tumši zeltainā, no grauzdētām sezama sēklām iegūtā eļļa, kurai ir daudz spēcīgāka grauzdētu sēklu garša un aromāts. Ir sastopamas arī ar karsto izspiešanas metodi iegūtas sezama sēklu eļļas – tās būs pavisam tumšā krāsā un ar rūgtenu dedzinājuma garšu. Pirms izvēlēties sezama sēklu eļļu, ieteicams izlasīt tās aprakstu. Runājot par auksti spiestu sezama sēklu eļļu, kas iegūta no negrauzdētām sēklām, tā garšas un aromāta ziņā ir vismaigākā no visām iepriekš minētajām, bet ar pietiekoši izteiktu savu specifisko garšas buķeti. Sezama sēklu eļļa ir lielisks garšas bagātinātājs Āzijas virtuvei raksturīgajos ēdienos. Tā lieliski garšos pie rīsiem, nūdelēm, kartupeļu biezeņa, tvaicētas zivs, vistas vai dārzeņiem. Papildus garšai un kā dekorāciju ēdienam var pārkaisīt nedaudz sezama sēklu. Sezama sēklu eļļu parasti neiesaka izmantoto cepšanai, bet tradicionālajās Austrumu virtuvē to izmanto arī karsto ēdienu gatavošanai, jo tiek uzskatīts, ka sezama eļļas sastāvā esošie antioksidanti sargā eļļas sastāvu no karstuma ietekmes. Sezama sēklu eļļu var izmantot arī citu, piemēram, zemesriekstu vai saulespuķu eļļu garšas bagātināšanai. Tā būs arī lielisks garšas bagātinātājs, gatavojot majonēzes, marinādes un aukstās mērces.

100 g sezama sēklu eļļas uzturvērtība

Ogļhidrāti 0 g
Olbaltumvielas 0 g
Tauki, tai skaitā: 100 g
       Piesātinātās taukskābes, tai skaitā: 18 g
       Palmitīnskābe 12 g
       Palmitoleīnskābe 1 g
       Stearīnskābe 5 g
Nepiesātinātās taukskābes, tai skaitā: 82 g
       Oleīnskābe  (Omega 9) 42 g
       Linolskābe (Omega 6) 39 g
       Alfa-linolēnskābe (Omega 3) 1 g
Enerģētiskā vērtība: 900 ckal/3700 kJ

Sezama sēklu eļļa veselībai

Austrumu kultūrā un medicīnā sezama sēklu eļļai tiek piedēvētas cilvēka garīgā līdzsvara un veselību stiprinošas īpašības. Sezama eļļas veselīgums izskaidrojams ar tās sastāvā ietilpstošajām vērtīgajām taukskābēm un bioloģiski aktīvajām vielām, no kurām visvairāk tiek daudzinātas E vitamīns un sezamīns. Sezama sēklu eļļas sastāvu veido līdz pat 42% mononepiesātinātā oleīnskābe un līdz pat 39% polinepiesātinātā linolskābe. Šīs divas vērtīgās taukskābes palīdz rūpēties par sirds un asinsvadu veselību, kā arī palīdz uzturēt veselīgu holesterīna līmeni asinīs un stiprināt imunitāti. Tās nepieciešamas veselīgai vielmaiņai un sniedz papildus enerģiju. Sezama eļļa satur tādas vērtīgas uzturvielas kā magniju, kalciju, dzelzi, cinku un B6 vitamīnu, kas visi ir neaizstājami organisma vielmaiņas procesos un nepieciešami organisma normālai funkcionēšanai. E vitamīns un sezamīns, abi ir antioksidanti, kas sargā organismu no brīvajiem radikāļiem, saglabājot tā jaunību un vitalitāti. Zinātniskie pētījumi liecina, ka sezamīns pieder antioksidantu lignānu grupai, kas var palīdzēt uzturēt veselīgu asinsspiedienu un veselīgu holesterīna līmeni.

Turklāt tautas medicīnā sezama eļļai tiek piedēvētas arī antidepresanta īpašības, tā var palīdzēt cīnīties ar nomāktību, trauksmi un uzlabot garīgo pašsajūtu, vitalitāti un sniegt enerģiju. Sezama eļļa palīdz arī uzlabot vēdera izejas regularitāti. Tiek uzskatīts, ka sezama eļļa ir ļoti piemērota zīdaiņu masāžai, jo tai piemīt nomierinošs efekts, kā arī šī eļļa stimulējot mazuļa smadzeņu un nervu sistēmas attīstību.

Vēl sezama eļļa tiek uzskatīta par piemērotu alternatīvās medicīnas procedūrai - mutes skalošanai, lai izvadītu no mutes dobuma toksīnus un nelabvēlīgus mikroorganismus, kā arī uzlabotu mutes gļotādas un zobu veselību.

Sezama sēklu eļļa skaistumam

Sezama eļļas bagātīgais sastāvs baro ādu, nagus un matus, lietojot šo eļļu gan iekšķīgi, gan ārīgi. Tiek uzskatīts, ka sezama eļļa spēj novērst gan iekšējo, gan ārējo „sausumu”, kas sevišķi svarīgi ir ādai, gļotādai un locītavām. Skaistumkopšanā sezama eļļa ir iecienīti tās mitrinošo, atjaunojošo un nomierinošo īpašību dēļ. Tā būs sevišķi piemērota sausai un nobriedušai ādai, palīdzot saglabāt ādas tvirtumu, elastību un jaunavīgu svaigumu. Eļļas konsistence ir ļoti piemērota masāžu veikšanai gan sejai, gan ķermenim. Eļļas izteiktā sēkliņu smarža var likties kādam traucējoša, tāpēc sezama eļļu var jaukt ar neitrālākām eļļām – mandeļu vai vīnogu kauliņu eļļu. Sezama eļļa it sevišķi piemērota atslābinošās ķermeņa masāžās, jo tai piemīt nomierinošs, relaksējošs efekts. Sezama eļļu var izmantot arī kā sauļošanās krēmu, jo tā spēj pasargāt ādu no saules apdeguma. Tā var palīdzēt rūpēties arī par problemātisku ādu – ekzēmas, psoriāzes un citu ādas bojājumu gadījumā.

   
BIO ČIA sēklu eļļa BIO Avokado eļļa BIO Kokosriekstu eļļa BIO Mandeļu eļļa BIO Sezama sēklu eļļa BIO Eļļa cepšanai BIO Argāna eļļa BIO Ciedru riekstu eļļa BIO Melno ķimeņu eļļa BIO Naktssveces eļļa BIO Valriekstu eļļa BIO Linsēklu eļļa BIO Kaņepju eļļa Kviešu dīgstu eļļa Ķirbju sēklu eļļa Olīveļļa Makadāmija riekstu eļļu Mārdadža eļļa
© SIA „Oil Tree”, visas tiesības paturētas.