Etiķis

Etiķa tapšanas tehnoloģija ir ļoti sena, visdrīzāk, etiķis tapis reizē ar vīnu, jo tas pēc savas būtības ir “saskābis vīns”. Vēstures pētnieki domā, ka etiķis radies nejauši, un mūsu senči iemācījušies izmantot šo skābo produktu gan kā konservantu, gan kā dezinfekcijas līdzekli, gan kā atsvaidzinošu dzērienu. Jau senajā Babilonā etiķi izmantojuši, lai ilgāk uzglabātu gaļu un dārzeņus; romieši dzēruši atšķaidītu etiķi, lai uzlabotu gremošanu un vienlaicīgi dezinficētu ēdienu. Hipokrāta rakstos ir atrodamas rekomendācijas izmantot etiķi ārstnieciskos nolūkos.

“Eļļas Koks” piedāvātie BIO etiķi ir raudzēti Vācijā, ģimenes uzņēmumā “Kriegl -Essig”, kas izmanto tradicionālas etiķu raudzēšanas metodes un augstākā labuma izejvielas.

Sarkanvīna etiķis

Šī etiķa raudzēšanai ir izmantots piesātināts sarkanvīns no bioloģiskās lauksaimniecības. Etiķis raudzēts, izmantojot dabīgo tehnoloģiju, kas ļauj baktērijām pārveidot sarkanvīnā esošo alkoholu etiķskābē, tādejādi radot klasisko skābeno etiķa garšu un pikantumu. Nogatavināšana lapegles koka mucās piešķir šim etiķim izsmalcinātas garšas nianses.

Sarkanvīna etiķis ir laba bāze aukstajām salātu mērcēm, gaļas marinādēm, dārzeņu marinēšanai un konservēšanai, turklāt šis etiķis piešķirs skābeni pikantu garšu dažādiem salātiem un zupām.

Klasiskās aukstās mērces “Vinaigrette” recepte:

Nelielā bļodiņā lej 2 ēdamkarotes sarkanvīna etiķa, pievieno 2 tējkarotes Dižonas sinepju, šķipsnu sāls un nedaudz maltu melno piparu, samaisa tos kopā un pievieno 6 ēdamkarotes eļļas (šeit derēs auksti spiestās eļļas: olīveļļa, saulespuķu sēklu eļļa, valriekstu eļļa, avokado eļļa, ķirbju sēklu eļļa) un sakuļ visas satāvdaļas viendabīgā mērcē. Šī mērce labi papildinās lapu salātus, dārzeņu salātus, vārītus un tvaicētus dārzeņus, ceptu vai sautētu zivi un gaļu.

Balzametiķis, tumšais

Oriģinālā balzametiķa recepte ir radusies Itālijā. Klasiskā balzametiķa ieguvei tiek izmantota svaigi spiesta, neatšķaidīta tumšo vīnogu sula. Sula uzreiz pēc izspiešanas tiek saudzīgi pasterizēta, iztvaicējot daļu šķidruma un iegūstot sulu ar augstu cukura saturu. Pēc tam to ielej koka mucā, kas jau satur etiķa baktērijas, kas lēnām, siltuma un gaisa ietekmē, pārveido sulu balzametiķī. Nekas cits netiek pievienots. Gala produktam piemīt raksturīga saldskāba garša un izteiksmīgs, pikants aromāts.

Balzametiķis ir lielisks papildinājums rūgteniem salātiem – rukola, cigoriņu vai endīviju lapām. Tas, sajaukts kopā ar eļļu, piemēram, extra virgin olīveļļu, valriekstu eļļu, ķirbju sēklu eļļu vai lazdu riekstu eļļu, veidos mērci ar pikanti saldenu noti.

Balzamiko sīpolu recepte

Lai pagatavotu sautētos sīpolus ar balzametiķi, kas ir lieliska piedeva cūkgaļas filejai un kartupeļu biezenim, ņem 6 sarkanos sīpolus, sagriež gredzenos un liek uz pannas, kurā sakarsētas 2 ēdamkarotes extra virgin olīveļļas. Apcep sīpolus aptuveni 3-4 minūtes, līdz tie maigi zeltaini un jau sāk palikt mīksti, pievieno 80 ml balzametiķa un 40 ml ūdens. Vāra uz nelielas uguns aptuveni 10 minūtes, vai līdz sīpoli kļuvuši mīksti un lipīgi, tad pievieno sāli pēc garšas.

Ābolu sidra etiķis

Ābolu sidra etiķis ir to reģionu specialitāte, kur tiek audzēti āboli. Tai skaitā, arī Latvijā, kur ābolu sidra etiķi daudzi raudzē mājas apstākļos un izmanto to kā dabīgu ārstniecības līdzekli. Ābolu sidra etiķis tiek fermentēts no ābolu sidra, kad baktērijas siltuma un gaisa ietekmēm pārveido sidru etiķī. Ābolu sidra etiķim ir izteikti skāba garša un skābeni ass aromāts. Tas piemērots gan konservēšanai, gan kā pikanta piedeva dārzeņu salātos, gan kā piedeva aukstajām mērcēm, aizstājot vīna etiķus.

Tomēr visbiežāk ābolu sidra etiķi lieto veselības stiprināšanai, lietojot to kopā ar ūdeni.

Visvienkāršākā recepte ir: pievienot 1 ēdamkaroti ābolu sidra etiķa glāzei ūdens un izdzert to pirms vai pēc ēšanas. Šis dzēriens:

  • Palīdz uzlabot gremošanas procesu, jo aktivizē enzīmus, kas palīdz sadalīt proteīnus aminoskābēs.
  • Palīdz aizkavēt ptogēnu baktēriju vairošanos tievajā zarnā.
  • Palīdz absorbēt minerālvielas: kalciju, dzelzi, magniju, jo tām nepieciešams noteikts skābuma līmenis, lai tās tiktu absorbētas.
  • Palīdz absorbēt vitamīnus: K, C un B12.
  • Palīdz mazināt gāzu viedošanos zarnās, mazināt skābju atvilni un aktivizēt žults izdalīšanos.
  • Palīdz pazemināt insulīna un holesterīna līmeni.

Klasiskās aukstās mērces “Vinaigrette” recepte:

Nelielā bļodiņā lej 2 ēdamkarotes ābolu sidra etiķa, pievieno 2 tējkarotes Dižonas sinepju, šķipsnu sāls un nedaudz maltu melno piparu, samaisa tos kopā un pievieno 6 ēdamkarotes eļļas (šeit derēs olīveļļa, saulespuķu sēklu eļļa, valriekstu eļļa, avokado eļļa, ķirbju sēklu eļļa) un sakuļ visas satāvdaļas viendabīgā mērcē. Šī mērce labi papildinās lapu salātus, dārzeņu salātus, tvaicētus dārzeņus, ceptu vai sautētu zivi un gaļu.


Medus un sinepju mērces recepte:

Nelielā bļodiņā lej 2 ēdamkarotes ābolu sidra etiķa, pievieno 2 tējkarotes graudu sinepju, 2 tējkarotes šķidra medus, šķipsnu sāls un nedaudz maltu melno piparu, samaisa tos kopā un pievieno 6 ēdamkarotes eļļas (šeit derēs olīveļļa vai saulespuķu sēklu eļļa, pievienojot garšai 1 tējkaroti valriekstu eļļas) un sakuļ visas satāvdaļas viendabīgā mērcē. Šī mērce labi papildinās lapu salātus, dārzeņu salātus, tvaicētus dārzeņus, ceptu vai sautētu zivi un gaļu.


Majonēzes recepte:

  • 1 olas dzeltenums (vēlams BIO)
  • ½ tējkarote sinepju pulvera
  • ½ tējkarote sāls
  • ½ tējkarote cukurs
  • 150 ml maigas olīveļļas vai saulespuķu eļļas
  • 1 ēdamkarote ābolu sidra etiķa
Pagatavošana: Vispirms sajauc kopā olas dzeltenumu ar sinepēm, sāli un cukuru viendabīgā masā. Nākamais solis, cītīgi kuļot dzeltenumu, sāk pievienot olīveļļu, bet tas jādara ļoti pakāpeniski, pa pilienam, līdz sāk veidoties viendabīga masa. Jābūt pacietīgam un un eļļas iekulšana jāveic pakāpeniski. Kad visa eļļa ir iekulta un izveidojusies viendabīga majonēze, pievieno etiķi.

   
BIO ČIA sēklu eļļa BIO Avokado eļļa BIO Kokosriekstu eļļa BIO Mandeļu eļļa BIO Sezama sēklu eļļa BIO Eļļa cepšanai BIO Argāna eļļa BIO Ciedru riekstu eļļa BIO Melno ķimeņu eļļa BIO Naktssveces eļļa BIO Valriekstu eļļa BIO Linsēklu eļļa BIO Kaņepju eļļa Kviešu dīgstu eļļa Ķirbju sēklu eļļa Olīveļļa Makadāmija riekstu eļļu Mārdadža eļļa
© SIA „Oil Tree”, visas tiesības paturētas.